Concert Management Limited

Clients

International Piano Competitions Prize Winners Wigmore Hall Concerts include:

International Franz Liszt Piano Competition
2017 Mariam Batsashvili (2014 winner)
Arthur Rubinstein International Piano Master Competition
2017 Szymon Nehring (2017 Competition)
2015 Antonii Baryshevskyi (2014 competition)
2012 Daniil Trifonov (2011 competition)
2011 Roman Rabinovich & Ching-Yun Hu – joint winners (2009 competition)
The Keyboard Trust Prizewinners’ Series
2018 Mark Viner
2017 Emanuel Rimoldi
2016 Alexander Ullman
2015 Vitaly Pisarenko
2014 Jayson Gillham
2013 Sasha Grynyuk
2012 Alessandro Taverna
2011 Michail Lifits
2010 Alexander Romanovsky
2009 Lilya Zilberstein
Paloma O’Shea Santander International Piano Competition
2017 Juan Pérez Floristán (2015 prize winner)
2010 Jue Wang (2008 prize winner)
2007 Alberto Nosè
Dublin International Piano Competition
2017 Nathalia Milstein (2015 winner)
2014 Nikolay Khozainov (2013 winner)
2009 Alexej Gorlatch
2006 Romain Descharmes
2003 Antti Siirala
2000 Alexei Nabioulin
UNISA International Competition (South Africa)
2013 Lukáš Vondráček (2011 competition)
Honens International Competition
2013 Gilles Vonsattel (2009 winner)

 

Concert Management List

 A Brief History of Time
 A Day of Sofia Gubaidulina
 A Discovery Day – 50 Years After Stalin
 A Journey Through 20th Century Italian Music
 A Russian Easter Weekend
 Adam International Cello Festival & Competition
 Adolfo Barabino
 Adrian Justus & Gordon Back
 Alexander Boyd
 Alexander Ivashkin & Piers Lane
 Alexander Karpeyev
 Alexander Kobrin
 Alexei Grynyuk
 Alexey Botvinov
 Alvaro Centoya
 Amir Katz
 Ana De La Vega
 Anando Mukerjee & Leslie Howard
 Andreas Boyde
 Andreas Brantelid & Bengt Forsberg
 Andrew Keeping
 Angela Brownridge
 Anna Malikova
 Anthony Hewitt
 Antonii Baryshevskyi
 ARC Ensemble of Canada
 Atsuko Niki
 Avi Avital
 Australia Piano Quartet
 Ayako Uehara
 Bavarian Philharmonic/KlangVerwaltung/zu Guttenberg
 Benedict Kloeckner
 Bengt Forsberg
 Boyd Duo
 Bracha Eden & Alexander Tamir
 Bridge String Quartet
 Brigitte Staernes & Jorunn Marie Bratlie
 Bruce Brubaker
 Buenos Aires Philharmonic Orchestra/Bruno Leonardo Gelber
 Camerata Ireland & Barry Douglas
 Cassie Yukawa & Rosey Chan
 Catherine Leonard & Charles Owen
 Celebrating Tortelier
 Chamber of London
 Charles Owen
 Charlotte de Rothschild & Masahiro Saitoh
 The Charm Parade
 Children of Kosovo: Charity Concert Royal Philharmonic Orch/Temirkanov
 Christian Blackshaw
 Christmas From Sweden
 Christodoulos Georgiades
 Colin Bradbury
 Concert for Zimbabwe
 Dallas Symphony Orchestra
 Daniel Propper
 Daniel Röhn
 Danish String Quartet – Danish Embassy EU Presidency Celebration
 David Finkel & Wu Han
 David Frühwirth & Milana Chernyavska
 David Frühwirth & Noam Greenberg
 David Greilsammer
 Deborah Marchetti & Stefan Wirth
 Diamant Ensemble & Alexander Kobrin
 Dimitri Toufexis
 Dimitris Dekavallas
 Dirk Joeres
 Dmitri Alexeev
 Duo Concertante
 Duo Diez
 Duo Erand
 Eastman Trio
 Edwardo Monteiro
 Eero Heinonen
 Eleftheria Kotzia
 Embassy of the Republic of Colombia – 2011 – Visit of President Santos
 Ensemble Pyxis
 Ensemble Raro
 Esbjerg Ensemble
 Ester Pineda
 Eugenia Papadimas
 Eugenio De Rosa
 Evgeny Samoyloff
 Evgeny Soifertis
 Ewa Poblocka
 Felipe Browne
 Florian Heinisch
 Francesca Canali & Anneleen Lenaerts
 Gilles Vonsettel
 Gweneth-Ann Jeffers & Stephen De Pledge
 Hannah Horovitz Memorial Concert
 Harriet Fraser & William Hancox
 Herbert Smith
 Hideko Udagawa & Michael Dussek
 Homi Kanga with Friends
 Hong Kong Philharmonic Orchestra
 Howard Blake
 I, CULTURE Orchestra
 I Dreamt that I dwelt in Marble Halls, An evening of Victorian Music
 Igor Tchetuev
 International Sejong Soloists
 Irina Botan
 Italian National Radio Symphony Orchestra
 Ittai Shapira/English Chamber Orchestra
 Itzhak Perlman & Bruno Canino
 Ivana Gavrić
 Ivo Varbanov
 Jacqueline Roche & Friends – Genesis Research Trust
 Jasmine Choi & Ashley Wass
 James Kirby
 Jayson Gillham
 Jiri Barta & Piers Lane
 John Davis
 John Lill
 Kaddish Commemorative Concert
 Katharine Gowers & Charles Owen
 Kathryn Price & Douglas Ashcraft
 Katsuya Matsubara & Motoki Hirai
 Kent Opera – Orfeo;  The Masque in Dioclesian
 Kevin Kenner
 Kim Cook & Carl Blake
 Konstantin Scherbakov
 Kotaro Fukuma
 Kowoon Yang & Olga Sitkovetsky
 Krisztina Wajsza
 Krzysztof Chorzelski & Katya Apekisheva
 Kungsbacka Piano Trio
 Kyung Wha Chung
 Lake Piano Trio
 Leontovych String Quartet
 Leticia Moreno & Simon Crawford-Phillips
 Lily Afshar
 Lisa Friend
 London International Players
 London Mozart Trio
 London Schubert Players
 London Symphony Orchestra/Kwazulu-Natal Philharmonic Orchestra
 Lucille Chung
 Lucy Parham
 Madeleine Mitchell
 Marc Laforet
 Mark Kincaid
 Martin Cousin
 Marat Bisengaliev & Benjamin Frith
 Mariam Batsashvili
 Marko Martin
 Masayuki Kino & Reiko Fujisawa
 Masayuki Kino & Mami Shikimori
 Masayuki Tayama
 Matthew Schellhorn
 Maurice Hasson & Boris Berezovsky
 Maurice Hasson & Gabriela Montero
 Mayuko Katsumura & Bruno Canino
 Mayuko Katsumura & Gordon Back
 Mayuko Katsumura & Noriko Kawai
 Mayuko Katsumura & Nigel Hutchison
 Meehyun Ahn
 Micallef-Inanga Piano Duo
 Mei Yi Foo
 Middle East Peace Orchestra
 Midori Tamura
 Min Lee & Gordon Back
 Morgan Szymanski and Machaca
 Moscow Radio Symphony Orchestra/Fedoseyev
 Music at the Wallace Collection Series
 Music in Exile – Emigré Composers of the 1930s
 Naomi Iwase, Leonid Gorokhov, Charys Green
 Narimichi Kawabata & Roderick Chadwick
 Nasrin Rashidova & Roderick Chadwick
 Nathaniel Boyd
 New Israel Fund – Concert for Co-existence
 Nicola Benedetti in Concert/RPO
 Nicola Loud & Sophia Rahman
 Nicolas Costantinou
 Nicolas Wickham-Irving
 Nigel Clayton
 Nightingale String Quartet
 Nina Kotova & Alexander Paley
 Noëlle Mann Memorial Concert
 Noriko Ogawa
 Oleh Krysa & Tatiana Tchekina & Virko Baley
 OperaBabes & Rachel Kolly d’Alba
 Ophélie Gaillard
 Orchestra Sinfonica di Roma
 Oren Shevlin & Mariko Ashikawa
 Pablo Casals, Artist of Conscience
 Patrick Gallois & Maria Prinz
 Pekinel Sisters
 Peter Donohoe
 Peter Katin
 Philharmonia of the Nations/Justus Frantz
 Philip Fowke
 Pietro De Maria
 Polish Chamber Music Gems
 Raffaele Trevisani & Paula Girardi
 Raphael Sommer & Daniel Adni
 Raphael Sommer Foundation
 Raphael Wallfisch & John York
 Raymond Banning
 Rivka Golani & John Lenehan
 Robert Schumann 150th Anniversary Weekend
 Roman Mints & Katya Apekisheva 
 Ronan Magill
 Rustem Kudoyarov
 Rüya Taner
 Schubert Ensemble
 Shlomy Dobrinsky & Mei Yi Foo
 Siân Philipps & Sophia Rahman
 Sasha Grynyuk
 Sasha Starcevich
 Slava Grigoryan & Leonard Grigoryan
 Solomon Trio
 Sophie Rosa & Benjamin Powell
 Spanish Symphony Orchestra & Craig Ogden
 Stefan Ćirić 
 Stephen De Pledge
 Stephen Gutman
 Susan Glaser/Robert Markham/Robert Smissen
 Swiss Ambassador’s Award
 Sylvia Rosenberg & Barry Snyder
 Takeichiro Hirai & Motoki Hirai
 Tango y Fuga
 Tanya Gabrielian
 Tekfen Philharmonic Orchestra
 Temirzhan Yerzyhanov
 Thomas Gould & Ana-Maria Vera
 Thomas Rann & Wu Qian
 Tim Hugh & Olga Sitkovetsky
 Tim Hugh & Philippe Cassard
 Tim Hugh & Yonty Solomon
 Tokyo Chamber Opera Theatre
 Tom Pigott-Smith & Alvin Moisey
 Turkish Presidential Symphony Orchestra
 University of Texas Wind Ensemble
 Victoria Aja
 Venice Baroque Orchestra
 Ventsislav Yankoff
 Victor Ryabchikov
 Viktoriya Grigoreva & Jill Crossland
 Violoncello Society of London
 Virgil Thomson – 100th Anniversary Celebration
 Virginia Black
 Voland Quartet
 VTB Capital Chamber Music Festival
 The Wallace Collection – Electric Brass
 Warren Mailley-Smith
 Xiayin Wang
 Yoni Jesner Foundation
 Yonty Solomon
 Yu Kosuge
 Zapolski Quartet
 Zenith/Leon McCawley